Report of XXXVIII Sea Sun Festival (May 2019, Spain)

The first Sea Sun Festival of this year had a great success.

The multi-genre festival was held from 4 to 10 May 2019 and provided an opportunity to see the most diverse and sometimes unexpected performances of the participants: from bright theater performances, virtuoso orchestral works, classical dances and magnificent choral singing.

The contest took place on the huge stage of the city theater of Lloret de Mar, behind the scenes of which the excitement was overwhelming, tears of joy were flowing and a feeling of euphoria was soaring!

After the contest, many people wanted to taste the Spanish culture at the Flamenco Grand Casino show and try themselves in this dance art with a master class in flamenco.

The gala concert took all the participants to the embankment of the Mediterranean Sea. It was there, where meeting the pink sunset on the stage, all participants had the opportunity to show their art to the local people and visitors to the city.

It has long been a tradition of Fiestalonia to end the “Sea Sun Festival” concert with a joint choreography of all festival participants. And the May Sea Sun was no exception. Under the powerful song by Pharrell Williams “Freedom”, the young dancers, taking off their shackles, felt this freedom and just enjoyed the dance.

The long-awaited event – the award ceremony – filled the stage with glee! The May festival has become special not only for the contestants, but also for the Fiestalonia team, as it presented as many as three grand prix !!!

Participating countries: Turkey, Poland, Spain, Ukraine, Georgia.

 

Jury

Poster

Video

Results of XXXVIII Sea Sun Festival (May 2019, Spain)

Nominations «Choreographic groups and soloists»

  • Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/variety dance
GRAND PRIX
100 points
  • Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/modern dance/III 13-15
  • Children’s musical theater «Gold key», Dnipro, Ukraine/musical dance
  • AISI, Tbilisi, Georgia/folk dance
    Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/folk stylized dance/mixed
  • Exemplary Children’s Choreographic Studio “Serpantine”, Ufa, Russia/classical balet
  • Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/variety dance/mixed
Golden diploma
from 90 to 91Умничка!
  • Krylova Varvara, Ufa, Russia/classical balet
  • Duet from Youth Entreprise “ART-Chance”, Volgograd, Russia/modern dance
  • Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/variety  dance/II 10-12
  • Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/modern dance/III 13-15
 

Silver diploma
from 80 to 89 points

  • Zakirbaieva Alisa, Dnipro, Ukraine/modern dance
  • Kim Polina, Dnipro, Ukraine/modern dance
  • ADRIANNA DENIS, Wyszków, Poland/modern dance
  • Duet from Youth Entreprise “ART-Chance”, Volgograd, Russia/variety  dance
    Trio from Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/modern dance/IV 16-19
  • Duet from Children Revue “Sylaba”, Wyszków, Poland/modern dance/IV 16-19
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • Magic Show Ballet, Tbilisi, Georgia/variety  dance
Copper diploma
up to 70 points

Nomination «Singing» (choirs, ensembles, duets, trios, soloists)

  • SAGALOBELI, Tbilisi/folk singing
GRAND PRIX
100 points
  • Skornyakova Elena, Moscow, Russia/pop singing
  • Youth Entreprise “ART-Chance”, Volgograd, Russia/musical theater
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Naumenko Polina, Dnipro/pop singing
  • The group “MUSIC WIZARDS” from the ensemble of modern vocal “Voice”, Troitsk, Russia/pop singing
  • School Choir of Secondary school № 6, «Vdokhnoveniye”/choir
Silver diploma
from 80 to 89 points 
  • Veronika Denisenko, Troitsk, Russia/pop singing
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • Volfovych Yelyzaveta, Dnipro, Ukraine/pop singing
Copper diploma
up to 70 points

Nomination « Instrumental groups and soloists»

  • KAAN TURAN from ACI CLASSICAL MUSIC & FILM ORCHESTRA, IZMIR, TURKEY/piano
GRAND PRIX
100 points 
  • DORUK SEKERCIOGLU from ACI CLASSICAL MUSIC & FILM ORCHESTRA, IZMIR, TURKEY/piano
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • PRISHVINA KSENIIA from Lyceum of Arts St. Petersburg, Russia/piano
  • BAKLANOVA ELENA from Lyceum of Arts St. Petersburg, Russia/piano
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • ACI CLASSICAL MUSIC & FILM ORCHESTRA, IZMIR, TURKEY/chamber orchestra
    PRISHVIN ALEKSEI from Lyceum of Arts St. Petersburg, Russia/piano
  • ARNDT GLEB from Lyceum of Arts St. Petersburg, Russia/piano
  • Revival, Istanbul, Turkey/folk orchesrtra ensemble
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • ANASTASIA MANTSKAVA, Tbilisi, Georgia/flute
  • Özel İzmir Amerikan Koleji, Izmir, Turkey/rock
Copper diploma
up to 70 points

Photo – report

Full photo report from the festival in our social pages: